ՏԲ համայնքի ներգրավումը ոլորտում իրականացվող ադվոկացիոն աշխատանքներում
2017 թ-ի. դեկտեմբերի 28-ին «Դրական մարդկանց հայկական ցանց» սոց. ՀԿ-ում տեղի ունեցավ նախկինում ՏԲ-ով հիվանդ կամ ՏԲ-ի հետ առնչություն ունեցող անձանց մասնակցությամբ նպատակային ֆոկուս խմբի հանդիպում:
ՏԲ-ի հետ առնչվող ցանցի ստեղծման և գործարկման նախաձեռնությունը իրականացվեց «Փոփոխությունները հնարավոր են: Գործենք հիմա» նախագծի շրջանակներում: Առաջին հանդիպումը նպատակ ուներ շոշափել ՏԲ ոլորտի մի քանի ասպեկտներ, որոնք թույլ կտային ներկաներին գործել շահերի պաշտպանության ակտիվության հարցերում:
Հանդիպման առաջին հատվածում ֆոկուս խմբի մասնակիցներին ներկայացվեց ՏԲ ոլորտում գործող կազմակերպությունների դերը և նշանակությունը (միջազգային կառույցներ, ցանցեր, համայնքներ, հասարակական կազմակերպություններ): Սոց. ՀԿ-ի ներկայացուցիչների, նոր շահառուների ներգրավումը ցանցում և գործողությունների պլանի ուղղորդման մեխանիզմների մշակումը իրականացրեցին ՀԿ-ի նախագահ Անահիտ Հարությունյանը և հավասարը հավասարին խորհրդատուԱրման Ավչյանը:
Ֆոկուս խմբի հանդիպման երկրորդ հատվածում տեղի ունեցավ մեկ ժամ տևողությամբ մտագրոհ-քննարկում, որի նպատակը երկու սոցիալական հոլովակների նկարահանման սցենարների բովանդակությունն էր, որոնք պետք է ուղղված լինեն ՏԲ- ի վաղ հայտնաբերմանը և ՏԲ-ով հիվանդ մարդկանց նկատմամբ խարանի և խտրականության նվազեցմանը: Բանավեճը անցկացրեց Ալվինա Ալագուլյանը (մոնիթորինգի և գնահատման մասնագետ), ով և ամփոփեց կողմերի մոտեցումները, որոնք հետագայում անշուշտ կներառվեն հոլովակների նկարահանման գործընթացներում:
Ներկայացվեց նաև սույն նախագծի շրջանակներում իրագործվող 240 տուբերկուլոզով հիվանդների կարիքների գնահատման հետազոտության անցկացման պատճառները: Ներկաներին առաջարկվեց որպես հարցազրուցավարներ մասնակից դառնալ հարցումներին: Ներկաներից չորսը հաստատեցին իրենց մասնակցությունը, որոնց համար և 2018 թ.-ի հունվարին կանցկացվի դասընթաց` հարցազրույցները պատշաճ կերպով անցկացնելու նկատառումով:
ՏԲ շահառուների և նոր ակտիվիստների հետ հանդիպումներ պլանավորվեց ունենալ ամիսը մեկ կտրվածքով, որոնց ընթացքում և կխոսվեն ՏԲ-ի լուսաբանման հարցերում ՀՀ լրատվամիջոցների դերի, ՏԲ-ով հիվանդների կարիքների գնահատման հարցման ընթացակարգի, սոցիալական հոլովակների վերջնարդյունքների ազդեցության, մարտի 24-ի իրադարձությունների և իրազեկման գործողությունների մասին:

Involvement of the TB community in the field of advocacy
On 28 of December 2017 ‘’Positive People Armenian Network’’ Soc. NGO(PPAN) organized Focus-Group meeting with people who have or had TB in the past. The initiative of having TB Patients network became from ‘’Changes are Possible. Act Now’’ Project’s activities. The first meeting pursuited to touch several aspects of TB sphere which will empower advocacy activism in general.
Fist part of the meeting was presenting role and significance of organizations operating in the field of TB: international structures, networks, communities, local NGOs. PPAN’s representatives’ enrollment, new members’ attraction and guiding also were on the table of meeting. This part was coached by Anahit Harutyunyan(PPAN’s President) and Arman Avchyan(Peer consular).
Within the second part of the meeting there was about an hour long brain storming format discussion for finalizing the scenarios of 2 targeted PSAs (about early diagnosis of TB and reducing Stigma & Discrimination against TB patients). Alvina Alagulyan (Monitoring and Evaluation specialist) conducted the debates and finalized the meeting parties’ approaches which surely will be included during the PSAs filming processes.
Need Assessment Survey of 240 TB patients which should be done along with the project activities also was presented to attendees and offered them to take part in it as interviewers. Four people confirm their participation and in January 2018 there will be training course for them in order to conduct interviews in a proper way.
The new meeting with direct TB beneficiaries and our new activists at the same time scheduled to have in January 2018 where Mass Media gapes concerning TB cover articles/programs/interviews, PSAs final product watching, Need Assessment Survey procedure, March 24 activities will be topics of the meeting along with other TB related headlines as well.