Ամսական արխիվ - Օգոստոս 2019
ՀՀ ԱՆ Տուբերկուլոզի դեմ պայքարի ազգային կենտրոնից դուրս է գրվում թթվածնային սնուցում ստացող, դեղակայուն ԲԿ+ տուբերկուլոզ ունեցող հիվանդ: Այդ մասին տեղեկանալուն պես ՀԿ-ի աշխատակիցները հանդիպում են նշանակում ՏԲ կենտրոնի տնօրենի ժամանակավոր պաշտոնակատարի հետ և փորձում պարզել դուրս գրման դրդապատճառը: Պարզվում է, որ խնդիրը հիվանդասենյակում ծխախոտ օգտագործելն է եղել:  Տնօրենի ԺՊ-ը իր կայացրած որոշումը չի փոխում՝ չնայաց ՀԿ-ի ներկայացուցիչների փաստարկներին, որ հիվանդի գտնվելը հասարակության մեջ վտանգավոր է: Խնդրի մասին ՀԿ-ի ներկայացուցիչնեը տեղեկացնում են ԱՆ Ազգային Ինստիտուտի տնօրենությանը և Մարդու իրավունքի պաշտպանի գրասենյակ: ՀԿ-ի [...]
Առջևում ՄՀՀ ընտրություններն են
2019թ.-ի օգոստոսի 5-ին, «Դրական մարդկանց հայկական ցանց» հասարակական կառույցի նախաձեռնությամբ, Տուբերկուլոզի դեմ պայքարի ազգային կենտրոն ՊՈԱԿ-ում կայացավ հանդիպում ՏԲ-ով հիվանդ և նախկինում հիվանդացած  անձանց մասնակցությամբ: Վերոհիշյալ թիրախային խմբերի հետ նմանօրինակ հանդիպումներ ՀԿ-ն իրականացնում է արդեն չորս տարի անընդմեջ, որի բուն նպատակը, անմիջական շահառուների մասնակցությամբ, ՀՀ-ում ՏԲ-ի հիվանդակենտրոն բուժման մոդելի ներդրման աջակցությունն է,  ոլորտային խնդիրների վերհանումը, իրազեկումը և ոլորտի կառավարումն իրականացնող դերակատարների հետ լուծումների առաջադրումը: Հանդիպման նախնական փուլում մասնակիցներին ներկայացվեց օրակարգը, որը մասնավորապես վերաբերում էր TB REP 2 տարածաշրջանային ծրագրի գործառույթներին և [...]
Փոխըմբռնման հուշագրի ստորագրում
Հիմք ընդունելով նախորդ տարիներին գրանցված «Դրական մարդկանց հայկական ցանց» ՀԿ և ՀՀ ԱՆ Տուբերկուլոզի դեմ պայքարի ազգային կենտրոն ՊՈԱԿ-ի համագործակցության դրական փորձը, 2019թ.-ի հունիս ամսից մեկնարկած «Տուբերկուլոզի բուժումն առանց խոչընդոտների» նախագծի գործողությունների պլանի իրականացման նախադրյալը եղավ երկու կառույցների միջև «Փոխըմբռնման հուշագրի» ստորագրումը: 2019թ.-ի օգոստոսի 1-ին Հուշագրի ամրագրումը հնարավորություն կընձեռի ապահովել համայնքահեն մոնիթորինգային խմբի գործունեությունը, որի արդյունքում ժամանակին կբացահայտվեն տուբերկուլոզի բուժման ոչ պարտաճանաչ դեպքերը և աշխատանք կտարվի բուժման արդյունավետության ցուցանիշների բարձրացման առումով, կիրականացվի բուժանձնակազմի, ինչպես նաև հիվանդների գոհունակության մշտական մոնիթորինգ, ինչը [...]

Monthly Archives - August 2019
Patient who was in oxygen therapy and had TB BK+ diagnose was checked out from NTC. NGO employees met with the acting director of NTC and tried to find out the reason once get information about the case. It turned out that the problem was smoking in hospital. Acting Although PPAN employees’ arguments about patient’s condition and society dangers the director of NTC kept his decision unchangeable. NGO representatives reported the matter to the Directorate of National Institute of [...]
Ahead of CCM elections
On 5th of August of 2019 on the initiative of ‘’Positive People Armenian Network’’ NGO held a meeting with TB patients and former patients at the National Center for TB of RA. The NGO has been conducted similar meetings with the above mentioned vulnerable groups for four consecutive years. The main purpose of the meetings has been support of implementation of people-centered care model in RA, identifying of sectorial issues, raising awareness and creation of productive working ties among direct [...]
Signing of a Memorandum of Understanding
In June 2019 has been launched ‘’ TB out of barriers’’ project.  Prerequisite for the implementation of the project was signing of the Memorandum of Understanding (MOU) between ‘’ Positive People Armenian Network’’ NGO and the National Center for Tuberculosis of RA (NTC). The document was signed based on registered positive experience of cooperation of those institutions within past years. The MOU which was signed on 1st of August, 2019 at NTC will communicate the mutually accepted expectations of [...]