Տարեկան արխիվները - 2019
2019թ.-ի դեկտեմբերի 27-ին ՀՀ ԱՆ Տուբերկուլոզի դեմ պայքարի ազգային կենտրոնում ՀԿ-ի աշխատակիցները հանդիպեցին ստացիոնար և ամբուլատոր բուժման մեջ գտնվող 21 ՏԲ հիվանդների հետ: Հանդիպման ժամանակ խոսվեց ՏԲ հիվանդների հաշմանդամության կարգի ստացման մեխանիզմների, ընթացիկ վիրահատությունների ժամանակ արտոնյալ պայմանների հնարավորության, ՄՌՏ հետազոտությունների, Հեպատիտ Ց-ի անվճար հետազոտության և բուժման հասանելության մասին։  Ներկաներին ՀԿ-ի աշխատակիցները մանրամասն ներկայացրին, որ վիրուսային հեպատիտ Ց-ի ախտորոշման հակամարմինների հայտնաբերման և գենոտիպի որոշման հետազոտությունը անվճար են այն ՀՀ քաղաքացիների համար, ովքեր 1) Ընտանեկան նպաստի համակարգում ընդգրկված 30.01 և ավելի բարձր [...]
Ժամանակին հասած օգնություն
ՀԿ-ի համայնքային մոնիթորինգի մասնագետները, Երևանում տեղակայված պոլիկլինիկաներից մեկի տուբերկուլոզի կաբինետի բժշկից տեղեկանում են, որ տուբերկուլոզի ամբուլատոր բուժման մեջ գտնվող հիվանդը մեկ շաբաթ է, ինչ դեղերը չի խմել և ահազանգի պահին ալկոհոլ խմելու պատճառով հայտնվել է  տոքսիկոզ վիճակում: Նույն հարցով միաժամանակ ահազանգում է նաև հիվանդին խնամող մայրը և օգնությում խնդրում ՀԿ-ի մասնագետներից։ ՀԿ-ի աշխատակիցները տնայց են կատարում և գտնելով հիվանդին տոքսիկոզ վիճակում անմիջապես շտապ օգնության մեքենայով տեղափոխում են նրան բազմապրոֆիլ հիվանդանոց: Հիվանդին տեղափոխման ժամանակ առաջանում են դժվարություններ։ Պարզվում է տեղափոխված [...]
Հանդիպում ՀՀ գլխավոր հեպատոլոգի հետ
2019թ․-ի դեկտեմբերի 18-ին, World Hepatitis Alliance-ի աջակցությամբ իրականացվող հեպատիտ C-ի միկրոէլիմինացիոն ծրագրի շրջանակներում, ՀԿ-ի աշխատակիցները հանդիպեցին ՀՀ գլլխավոր հեպատոլոգ Հասմիկ Ղազինյանի հետ։ Հանդիպման ժամանակ կոմերը խոսեցին ՀԿ-ի կողմից իրականացվող հեպատիտ C-ի միկրոէլիմինացիոն ծրագրի  աշխատանքային պլանի, ՀՀ-ում հեպատիտ Ց-ի նկատմամբ հետազոտությունների անցկացման ձևի և բուժման հասանելիության մասին։ ՀՀ գլլխավոր հեպատոլոգ ը մանրամասնեց, որ վիրուսային հեպատիտ Ց-ի ախտորոշման հակամարմինների հայտնաբերման և գենոտիպի որոշման հետազոտությունը անվճար են այն ՀՀ քաղաքացիների համար, ովքեր 1) Ընտանեկան նպաստի համակարգում ընդգրկված 30.01 և ավելի բարձր անապահովության միավոր ունեցող նպաստառուներ [...]
Գործարկվել է տուբերկուլոզի ազգային պլատֆորմը
2019թ․-ի դեկտեմբերի 9-10-ը,  Գլոբալ ՏԲ Կոկուսի, TB REP 2  և «Դրական մարդկանց հայկական ցանց» սոցիալական ՀԿ-ի նախաձեռնությամբ և գործընկերությամբ, ՀՀ Ազգային ժողովում տեղի ունեցավ իր բնույթի մեջ եզակի հանդիպում, որի նպատակը Տուբերկուլոզի ազգային պլատֆորմի գործարկումն էր։ Հանդիպմանը մասնակցեցին Հայաստանի և Վրաստանի Հանրապետությունների Ազգային ժողովների պատգամավորներ, ՀՀ Ազգային ժողովի առողջապահության և սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովի, ՀՀ Առողջապահության նախարարության, ԱՀԿ հայաստանյան գրասենյակի, ՀՀ ԱՆ Տուբերկուլոզի դեմ պայքարի ազգային կենտրոնի, ՀՀ ԱՆ ՁԻԱՀ-ի կանխարգելման հանրապետական կենտրոնի բարձրաստիճան պաշտոնյաներ և ոլորտային հասարակական սեկտորի անդամներ։ Երկօրյա [...]
ՏԲ-ի հետ ուղեկցվող համավավարակների բուժման հասանելիությունը ՀՀ-ում
2019թ.-ի նոյեմբերի 28-ին ՀՀ ԱՆ Տուբերկուլոզի դեմ պայքարի ազգային կենտրոնում տեղի ունեցավ հանդիպում ստացիոնար և ամբուլատոր բուժման մեջ գտնվող 23 ՏԲ հիվանդների հետ: Հանդիպմանը ներկա էին նաև ՀՀ տարբեր մարզերից ժամանած հիվանդներ: Հանդիպման ժամանակ խոսվեց ՄԻԱՎ, տուբերկուլոզ, հեպատիտ Ց համավարակների, ինչպես նաև ժամանակին հետազոտվելու և բուժման ընթացքում պատասխանատվություն և պարտաճանաչություն ցուցաբերելու մասին: ՄԻԱՎ վարակի առումով ՀՀ-ում հետազոտությունը և բուժումը հասանելի է և անվճար, այնինչ առաջացան բազում հարցեր մասնավորապես հեպատիտ Ց-ի բուժման հասանելիության առումով: Հիվանդների բարձրաձայնած խնդիրները ՀԿ-ի աշխատակիցները մեկ առ [...]
Կարևոր միջամտություն
ՀԿ-ի համայնքային մոնիթորինգի մասնագետները, ողնաշարային տուբերկուլոզ ախտորոշմամբ, հիվանդի հետ ծանոթացել և հասցրել էին մտերմանալ դեռևս նրա ստացիոնար բուժում ստանալու ժամանակ։ Բուժուման ամբուլատոր փուլում ևս ՀԿ-ի աշխատակիցները այցելում էին անկողնային հիվանդին և հարկ եղած դեպքում օգնություն տրամադրում և՛ նրան, և՛ ընտանիքի անդամին։ Հիվանդը ապրում է վարձակալած բնակարանում ծեր մոր հետ, իսկ օգնություն երբեմն ստանում է նախկին կնոջից և երեխաներից: Երկու ամիս ամբուլատոր պայմաններում բուժումը շարունակելու ընթացքում անկողնային հիվանդի վիճակը գնալով ծանրանում է, մարմնի վրա առաջանում են պարկելախոցեր, որոնց որևէ մշակում չի արվում։ Մի [...]
Մի ընդհատիր բուժումդ
Կազմակերպության համայնքային մոնիթորինգի մասնագետները, ՏԲ կաբինետի բժշկուհու ուղորդմամբ և հորդորով, հանդիպում են  ՏԲ-ով հիվանդ 2 եղբայրների հետ: Հանդիպման ժամանակ եղբայրները արդեն իսկ հաղթահարել էին բուժման ստացիոնար հատվածը, ուր բուժումը ընթացել էր բազմադեղակայուն ԲԿ+ տուբերկուլոզի դեմ: ՏԲ կենտրոնից երկուսն էլ դուրս էին գրվել ԲԿ- ախտորոշմամբ և տեղափոխվել ամբուլատոր բուժման: Մարզային բժշկուհու անհանգստությունը հիվանդների խախտումներով և անկանոն դեղորայք ընդունելու առնչությամբ էր, որի պատճառով էլ բժշկուհին դիմել էր ՀԿ-ի մասնագետների օգնությանը: Եղբայրները հրաժարվել են դեղեր խմելու համար ամեն օր այցելել ՏԲ կաբինետ՝ [...]
Դիտակետում են ՏԲ հիվանդների խնդիրները
2019թ.-ի սեպտեմբերի 20-ին ՀՀ ԱՆ Տուբերկուլոզի դեմ պայքարի ազգային կենտրոնում տեղի ունեցավ հանդիպում ստացիոնար և ամբուլատոր բուժման մեջ գտնվող 24 ՏԲ հիվանդների հետ: Հանդիպմանը ներկա էին նաև հիվանդներ, որոնք ժամանել էին ՀՀ տարբեր մարզերից՝ բուժման ընթացքում առաջացած խնդիրներին լուծումներ գտնելու նպատակով: Հանդիպման ընթացքում խոսվեց ստացիոնար բուժումից ամբուլատոր բուժման անցնելու կարևորության, բուժման անընդհատության պահպանման և ընդհատումների անդառնալի հետևանքների մասին: Հիվանդներին տեղեկացվեց նաև բանկային քարտի տրամադրման և գումարի փոխանցման ժամկետների մասին: Քարտերի հետ առնչվող թեման առավել խնդրահարույց է հիվանդի ստացիոնար բուժման կուրսից [...]
Բուժման հասանելիության ապահովման եվրասիական հանրույթի #ECAT  համաժողովը կայանալու է Երևանում
2019թ.-ի հոկտեմբերի 1-3-ը Երևանում կկայանա Բուժման հասանելիության ապահովման եվրասիական հանրույթի եռօրյա հանդիպումները: Հանդիպումների շրջանակներում կանցկացվի «Մտավոր սեփականության» եվրասիական ֆորումը, որի ընթացքում կքննարկվեն արտոնագրված և վերարտադրված դեղերի գների իջեցման մեխանիզմները, ինչը նպատակ ունի ընդլայնել ՄԻԱՎ-ի, վիրուսային հեպատիտների և տուբերկուլյոզի բուժման հասանելիությունը: Համաժողովին մասնակցեու են հրավիրվել ներկայացուցիչներ Արևելյան Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի երկրների պետական կառույցներից, միջազգային գործակալություններից (ԱՀԿ, UNAIDS, UNDP, ՅՈՒՆԻՍԵՖ, Դեղերի արտոնագրային բյուրո MPP), փորձագետներ դեղերի արտոնագրային ոլորտից, դեղամիջոցների մատչելիության ապահովման ոլորտում աշխատող հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ: Կլինեն հանդիպումներ Mylan, Hetero և [...]

Yearly Archives - 2019
On December 27th of 2019 at NTC of RA was organized meeting with 21 TB patients who were on stationary and ambulatory treatment at that moment. During the meeting participants and trainers talked about the mechanisms of getting disability status, the possibility of preferential conditions during TB patients’ operations, MRT research out of fee possibilities, hepatitis C research and access to treatment. Representatives of NGOs presented in details that the research on detection and genotype determination of viral hepatitis C antibodies is [...]
Timely assistance
The patient who was on TB treatment at one of Yerevan’s Polyclinics had not taken any medication for a week and had poisoning as consumed a toxic amount of alcohol . Community based monitoring specialists got such information simultaneously from TB Cabinet doctor and patient’s mother. During home visit CBM team found out the patient in a toxic state.  CBM team decided immediately transport him to a multi-profile hospital by ambulance. Team faced with difficulties as it turned out [...]
Meeting with the Chief Hepatologist of the Republic of Armenia
On December 18 of 2019 within the framework of the micro-elimination program of hepatitis C implemented with the support of the World Hepatitis Alliance the staff of PPAN NGO met with Hasmik Ghazinyan (the Chief Hepatologist of the Republic of Armenia). During the meeting the participants discussed the work plan of the Hepatitis C micro-elimination program, the research possibilities and treatment availability of Hepatitis C in the Republic of Armenia. The chief hepatologist of the Republic of Armenia in details [...]
National TB Platform has been launched
On December 9-10, 2019 at the National Assembly of the Republic of Armenia with the initiative and partnership of Global TB Caucus, TB REP 2 and ‘’Positive People Armenian Network’’ Social NGO an unique meeting was held which pursuited to launch National TB Platform. Participants of the meeting were senior officials from the National Assemblies of the Republic of Armenia and the Republic of Georgia, Standing Committee on Health Care and Social Affairs of the National Assembly of the Republic [...]
Treatment access of TB co-infections in RA
On November 28th of 2019 at NTC of RA was organized meeting with 23 TB patients who were on stationary and ambulatory treatment at that moment. There were patients from different regions of Armenia as well. During the meeting they talked about HIV, TB, hepatitis C as well as timely diagnosis and treatment adherence. Diagnostic and treatment of HIV/TB are available and free of charge in RA but many questions have been arisen in particular regarding access to hepatitis C [...]
Vital intervention
The CBM specialists had been acquainted and touched with the patient who was diagnosed with spinal TB while he was on stationary treatment. During the ambulatory treatment phase NGO specialists also were in touch with the bedside patient and provided assistance to him and his family. The patient was lived in a rented apartment with an elderly mother and time by time was receiving help from an ex-wife or children. During ambulatory treatment the patient’s condition became worse as [...]
1st meeting with Standing Committee
1st meeting with the PPAN NGO representative and Head of Standing Committee on Health Care and Social Affairs of RA was on 26th of September during the coaching visit of TB Rep 2. Meeting Letter to Standing Committee was prepared and sent in August. At the mentioned date Technical Assistance Visit to National Assembly of RA initiated by TB Europe Coalition and PAS center was arranged as well. Committee representatives offered to join those 2 meetings. Within the meeting [...]
Do not interrupt the treatment
The community based monitoring specialists of PPAN NGO with the guidance and encouragement of regional TB cabinet doctor met with 2 brothers who were diagnosed with TB. At the meeting time the brothers had already overcome the stationary part of the treatment. Brothers treatment was performed against MDR TB (BK+). Both were checked out from the TB center with BK- diagnosis and moved to ambulatory treatment course. The regional doctor’s concern was about patients’ irregular method of taking medication, [...]
Zooming the problems of TB patients
On September 20th of 2019 at NTC of RA was organized meeting with 24 TB patients who at that moment were on stationary and ambulatory treatment. Patients from different regions of Armenia were also present at the meeting in order to find solutions to problems encountered during treatment. During the meeting was discussed the importance of switching from stationary treatment to ambulatory, maintained continuity of treatment and the irreversible consequences of interruptions. Patients were also informed about the terms [...]
Patient who was in oxygen therapy and had TB BK+ diagnose was checked out from NTC. NGO employees met with the acting director of NTC and tried to find out the reason once get information about the case. It turned out that the problem was smoking in hospital. Acting Although PPAN employees’ arguments about patient’s condition and society dangers the director of NTC kept his decision unchangeable. NGO representatives reported the matter to the Directorate of National Institute of [...]