Առջևում ՄՀՀ ընտրություններն են
2019թ.-ի օգոստոսի 5-ին, «Դրական մարդկանց հայկական ցանց» հասարակական կառույցի նախաձեռնությամբ, Տուբերկուլոզի դեմ պայքարի ազգային կենտրոն ՊՈԱԿ-ում կայացավ հանդիպում ՏԲ-ով հիվանդ և նախկինում հիվանդացած  անձանց մասնակցությամբ:
Վերոհիշյալ թիրախային խմբերի հետ նմանօրինակ հանդիպումներ ՀԿ-ն իրականացնում է արդեն չորս տարի անընդմեջ, որի բուն նպատակը, անմիջական շահառուների մասնակցությամբ, ՀՀ-ում ՏԲ-ի հիվանդակենտրոն բուժման մոդելի ներդրման աջակցությունն է,  ոլորտային խնդիրների վերհանումը, իրազեկումը և ոլորտի կառավարումն իրականացնող դերակատարների հետ լուծումների առաջադրումը:
Հանդիպման նախնական փուլում մասնակիցներին ներկայացվեց օրակարգը, որը մասնավորապես վերաբերում էր TB REP 2 տարածաշրջանային ծրագրի գործառույթներին և ՄՀՀ* անդամի ընտրության ընթացակարգային նկարագրությանը:
«Տուբերկուլոզի բուժումն առանց խոչընդոտների» նախագծի մասին ներկաներին տրամադրվեց տեղեկատվություն և ներկայացվեց ծրագրային գործողությունների մեխանիզմները, ընթացակարգային գործիքները: Հանդիպման հաջորդ փուլում մասնակիցները ստացան համապարփակ գիտելիքներ ՄՀՀ-ի ստեղծման նպատակների, կազմի, նրա կառուցվածքի, գործունեության և որդեգրած սկզբունքների վերաբերյալ: ՄՀՀ-ի վերաբերյալ ընդհանուր տեղեկատվության տրամադրումից հետո անցում կատարվեց մասնավորապես ՄՀՀ Հայաստանի գործունեության նկարագրմանը: Ներկայացվեցին այն հիմնական ծրագրերը, որոնց իրականացման համար պատասխանատու և վերահսկող է հանդիսանում ՄՀՀ Հայաստանը: ՄՀՀ Հայաստանի կազմային կառուցվածքը քննարկելիս՝ տրամադրվեց տեղեկատվություն ՄՀՀ անդամների ընտրության կարգի վերաբերյալ: Հանդիպման մասնակիցներին ներկայացվեցին ՄՀՀ Հայաստանի հանդիպումների ձևաչափը և օրակարգային հարցերը:
Օրակագային թեմաների ներկայացմանը հաջորդեց հարց ու պատասխանի փուլը: Մասնակիցներին մասնավորապես հետաքրքրեց ՄՀՀ աշխատանքային խմբի ձեռքբերումները ՏԲ ոլորտում, ինչին ի պատասխան բանախոսները մանրամասն ներկայացրին այն հիմնական փոփոխությունները և ձեռքբերումները, որոնց հնարավոր է եղել հասնել ՄՀՀ Հայաստանի աշխատանքային հանդիպումների արդյունքում: Եղան նաև կոնկրետ դեպքերի քննարկումներ, ինչը օգնեց իրավիճակը ներկայացնել ավելի պատկերավոր և խորքային: Հանդիպման ավարտին մասնակիցների մեծամասնությունը տվեցին իրենց մասնակցության հաստատումը առաջիկա ՄՀՀ ընտրություններում ՏԲ համայնքի ներկայացուցչի առաջադրման և ընտրման  հարցերում:
* Հայաստանի Հանրապետությունում ՄԻԱՎ/ՁԻԱՀ-ի, տուբերկուլոզի և մալարիայի դեմ ուղղված միջոցառումները համակարգող հանձնաժողովը (ՄՀՀ) ստեղծված է ՄԻԱՎ/ՁԻԱՀ-ի, տուբերկուլոզի և մալարիայի դեմ պայքարի Գլոբալ հիմնադրամի ՄԻԱՎ/ՁԻԱՀ-ի կանխարգելման ծրագրային առաջարկի հաստատման, ՄԻԱՎ/ՁԻԱՀ-ի կանխարգելման ընթացիկ գերակայող ռազմավարությունների որոշման, Գլոբալ հիմնադրամի ֆինանսական միջոցների բաշխման ու շարունակական հսկողության իրականացման նպատակով:

Ahead of CCM elections
On 5th of August of 2019 on the initiative of ‘’Positive People Armenian Network’’ NGO held a meeting with TB patients and former patients at the National Center for TB of RA.
The NGO has been conducted similar meetings with the above mentioned vulnerable groups for four consecutive years. The main purpose of the meetings has been support of implementation of people-centered care model in RA, identifying of sectorial issues, raising awareness and creation of productive working ties among direct beneficiaries and managing actors of TB sphere.
The agenda was introduced to participants at the beginning of the meeting after which the main topics were delivered. TB patients and former TB patients were provided information about TB REP 2 regional program, project’s implementation mechanisms and the procedural description of the CCM* member selection. The participants also were informed about action plan and procedural tools of ‘’TB out of barriers’’ project.
Within next stage of the meeting mentors provided information about CCM. Participants gained comprehensive knowledge concerning goal of institution, structure, staff, activities and followed principles of the CCM.
After providing general information about CCM the trainers focused on description of CCM Armenia. In particular were presented the main projects for which CCM Armenia is responsible and supervised. Algorithm of selection CCM members among vulnerable groups, format and agenda items of CCM Armenia meetings were introduced to participants as well.
During the question and answer session participants were interested in achievements of TB sphere which was facilitated by CCM Armenia. The presenters described in details the key changes and achievements that had been achieved as a result of CCM Armenia actions. Indeed, the description of specific cases helped to show the situation zoomed and in-depth. At the end of the meeting the majority of participants confirmed their participation in the nomination and selection of a TB community representative in upcoming CCM elections. They also asked to consider their participation in elections through digital applications in case of having problems with their health or their absence from the country.
* The Country Coordinating Mechanism against HIV/AIDs, Tuberculosis and Malaria of the Republic of Armenia (CCM) was created according to the approval of the project proposal on the HIV/AIDs prevention of the Global Fund to fight HIV/AIDS, Tuberculosis and Malaria and to the decisions on the current prevailing strategies of the HIV/AIDs with the goal to perform the allocation and continuous surveillance of the financial means of the Global Fund.